اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید...

ضمن عرض تسلیت به مناسبت اربعین سالار شهیدان سید الشهداء امام حسین علیه السلام و یارانشان، برای یادآوری شخصیت آن بزرگ مرد که مظلوم نبود بلکه همیشه در لحظه به لحظه‌ی زندگی خود در مقابل ظلم ایستاد و با تمام قدرت به خاطر سرافرازی اسلام و دفاع از مظلومان با ظلم جنگید و ذره‌ای سر در مقابل ظلم خم نکرد اشاره‌ای داریم به گوشه‌ای از فرمایشات آن شیر مرد صحرای کربلا که در آخرین لحظه‌های عمر گرانبها، خطاب به دشمنان خود فرمودند: « یا شیعهآل سفیان ان لَم یَکُن لَکُم دینٌ و کُنتُم لاتَخافونَ المَعادَ فَکونوا اَحراراً فِی دُنیاکُم »؛ (ای پیروان آل سفیان! اگر شما دین ندارید و از روز قیامت نمی‌ترسید، پس [لااقل] در زندگی خود آزاده باشید).

مورخین می گویند: این کلام ایشان در روز عاشورا و پس از آنکه همه یاران و اصحاب و فرزندان ایشان به شهادت رسیدند، در شرایطی از دو لب مبارکشان صادر شد که به تنهایی مشغول نبرد بودند و تیرها و نیزه‌ها از هر سو بدن مبارک ایشان را آماج خود قرار داده بود و امام آخرین رمق‌های خود را برای ادامه مبارزه و جهاد بکار بسته بودند که ناگهان نگاهشان به لشکر انبوهی می‌افتد که به فرماندهی شمربن ذی الجوشن(لعنه الله علیه)، بین امام و خیمه‌های آن حضرت فاصله شده و قصد حمله به خیمه‌های امام را داشتند. ایشان با دیدن این صحنه رو به آنها کرده و فرمودند: «ای پیروان آل ابی سفیان! اگر دین ندارید و از قیامت نمی‌هراسید، در دنیایتان آزاده باشید و... شمرگفت: حسین! چه می گویی!؟ امام فرمود: من با شما می‌جنگم و شما با من نبرد می کنید، این زنان گناهی ندارند؛ پس تا من زنده هستم از تعرض یاغیانتان به خانواده من جلوگیری نمایید و به خیمه‌ها حمله نکنید».

این بیان نورانی در آن لحظات حساس بیانگر این است که مردم کوفه چنان در ورطه بی دینی غوطه ور شده بودند که گویا امام (علیه السلام) دیگر از آنان توقع رفتاری مبتنی بر اصول و ملاک های دینی نداشتند بلکه به حداقل اقتضائات و شاخصه‌های انسانی اکتفا نموده از آنها می خواست لااقل به محدوده حیوانیت تنزل نکنند؛ چراکه بالاخره حتی اگر انسان دینی اختیار نکرده باشد، اگر به درون خود و به عقل و فطرتش بنگرد و الزامات انسان بودن خویش را درک نماید، از بسیاری اعمال زشت اجتناب می نماید.

تصویر تابلوی عصر عاشورا اثر استاد محمود فرشچیان